TRETMAN REEDUKACIJOM PSIHOMOTORIKE

Reedukacija psihomotorike ili tretman pokretom je metod koji stručnjaci koriste kako bi pomogli djetetu da svijesti svoje tijelo, njegov položaj u odnosu na drugu osobu, u odnosu na prostor i vrijeme. 

Metod reedukacija psihomotorike, uveo je neuropsihijatar prof. dr Svetomir Bojani. Riječ je o metodu koji je nastao u Francuskoj. Kod nas se primjenjuje kao opšta i specifična reedukacija psihomotorike bazirana na defektoloska dijagnostici. Sprovode je terapeuti-reedukatori psihomotorike, posebno edukovani za primjenu ove metode. 

KAKO IZGLEDA TRETMAN REEDUKACIJOM PSIHOMOTORIKE? 

Reedukacija psihomotorike podrazumeva izvođenje različitih vežbu (često pred ogledalom, a ponekad i uz upotrebu rekvizita). Reedukator psihomotorike prilagođava vjezbe individualnim sposobnostima i potrebama svakog deteta. 

Kroz izvođenje ovih vežbi uticamo na strukture i funkcije centralnog nervnog sistema. Vjezbe koje sprovodimo, pomažu djetetu da razumije svoje tijelo, prostor koji ga okružuje, vrijeme koje protive, ritam (čiji je razvoj neophodan za razvoj govora), a sve to koristeći svoja čula. 

Reedukacija psihomotorike koristi se u  tretmanu djece sa: disharmonicnim razvojem, poremećajem ponašanja, dispraksicnim poteškoćama, pervazivnim poremećajima, poremećajima pažnje sa hiperaktivnoscu, smetnjama u ucenju. 

Riječ je o individualnim tretmani a, koji traju 45min. Tretmanu reedukacije prethodi detaljna defektoloska dijagnostika, čiji je cilj procjena struktura i funkcija koje su važne za adekvatno funkcionisanje djeteta u sredini koja ga okružuje. 

Natasa Cvijetić, Ma defektolog

Sertifikovani reedukator psihomotorike.